Odżywianie szynszyli

Szynszyle ze względu na pochodzenie i panujące tam trudne warunki nie są wyrafinowanymi smakoszami. Należy im zapewnić suchy prowiant, najlepiej gotową mieszankę ze sklepu zoologicznego przeznaczona właśnie dla szynszyli. Mamy wtedy pewność, że są tam wszystkie składniki, których potrzebuje nasz zwierzak i nic mu nie zaszkodzi. Posiłek powinien być dostarczany raz dziennie o określonej porze, w zależności od apetytu gryzonia łyżeczkę lub dwie karmy. Szynszyle szybko przyzwyczajają się do pory i miejsca posiłku. Dlatego też dobrze jest wyznaczyć jedno takie miejsce w klatce, gdzie szynszyl będzie mógł czekać na jedzenie.

W okresie letnim można zapewnić im również świeżą trawę, głównie mlecze (liście), jest tez wiele szkodliwych, dlatego lepiej ograniczyć bądź szczegółowo zapoznać się z tym co możesz mu podać. Można podawać takie zioła jak: mniszek lekarski, cykoria, topinambur, koper włoski, dzika róża, majeranek, mięta pieprzowa, melisa, krwawnik, lucerna, nagietek, rumianek pospolity, babka lancetowata, dziurawiec pospolity. Pewnym składnikiem jest siano, które bardzo lubią przegryzać szynszyle.

Jeżeli chodzi o warzywa i owoce są one niezbędne choćby ze względu na soczystość i witaminy. Jednakże mile widziane i zdrowe są w w postaci suszków warzywnych i owocowych. Najbardziej polecane to : pietruszka, seler, por, szpinak, marchew, burak czerwony, jabłko, kabaczek, sałata. Pamiętajmy , iż seler i pietruszka mają działanie moczopędne, dlatego należy podawać je z umiarem.
Najważniejsza jednak jest woda. Należy zapewnić im stały dostęp do poidła ze świeża wodą. Sklepy oferują dodatkowe smakołyki, które można im podawać (kolby, wapienne marchewki czy mieszanki ziołowe). Szynszyle uwielbiają też:ziarno słonecznika, pestki dyni, orzechy laskowe i włoskie, kolby prosa, płatki owsiane i kukurydziane, płatki grochu łuskanego, migdały, siemię lniane,
rodzynki.

Zaleca się usuwanie z klatki zalegającego jedzenia, zwłaszcza świeżych owoców i warzyw. Mogą one szybko się psuć, a to przyczynia się do zarażenia szynszyli grzybicą lub biegunką. Nasz pupil może ucierpieć również z nieregularnego jedzenia, doprowadza to do zaparć i należy wtedy zapewnić mu więcej ruchu i porcje siana.

Szynszyle nie lubią przeciągów, ale tez zbyt wysokich temperatur. Musimy tak dostosować położenie klatki aby nie była narażona na bezpośrednie słońce, jednak  pomieszczenie musi być dobrze dotlenione.

szynszyla podczas jedzenia

szynszyla podczas jedzenia