Złamania zębów

Wszyscy posiadacze szynszyl wiedzą, jakie ruchliwe stworzonka mieszkają z nami w domu. Czasem jednak zabawy naszych pupili stają się niebezpieczne. Wyobraźmy sobie taką sytuację – szynszyl biega beztrosko na jakiejś wysokości (np. po biurku), nagle potyka się i spada. Upadek jest tak niefortunny, że od razu po upadku zauważamy, iż zwierzątko ma połamane ząbki. Każdy jednak musi wiedzieć, że takie rzeczy się zdarzają i co wtedy zrobić.

Co zatem robić?

Jeśli nie mamy możliwości natychmiastowego zgłoszenia się do weterynarza, lepiej nie podawać szynszyli dużej ilości twardych pokarmów, gdyż może uszkodzić sobie zęby jeszcze bardziej. Należy jak najszybciej udać się do weterynarza! Lekarz odpowiednio zajmie się pacjentem. Przytnie i spiłuje równo ząbki, które (jeśli oczywiście odpowiednio się nimi zaopiekujemy) odrosną i nie będzie śladu po złamaniu.

Co się stanie, jeśli zlekceważymy problem?

Jeśli nie zgłosimy się po pomoc specjalisty, może dojść do pojawienia się nierównego zgryzu i nierównego ścierania się zębów (zęby szynszyli rosną przez całe życie i stale ścierają się). Utrudni to z kolei chwytanie pokarmu pupilom.

Co się dzieje, kiedy szynszyle nie jedzą?

W takiej sytuacji uruchamia się łańcuch następujących po sobie dolegliwości: gdy zwierzak nie je, jego zęby nie ścierają się, co sprawia niepotrzebny ból. Dalej, następuje zbytnie wrastanie korzeni zębów, a z czasem może to doprowadzić nawet do konieczności uśpienia zwierzaka. Oczywiście, gdy zwierzak nie je, traci masę ciała i głoduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *