Kąpiel pyłowa

Szynszyle należą do grupy zwierząt bardzo zadbanych. Dużą uwagę trzeba zwrócić na czynności higieniczne. Do takich zabiegów pielęgnacyjnych zaliczymy kąpiel. Kąpiel szynszyli nie jest jednak typowa, ponieważ odbywa się w piasku. Pozwala ona naszym wyjątkowym pupilom na usuniecie zanieczyszczeń z pięknego futra. chodzi głównie o usuniecie nadmiaru tłuszczu z ich gęstego, puszystego futra. Dzięki takiej kąpieli futerko staje się czyste, błyszczące oraz pozbawione martwych naskórków i włosów. Dodatkowo kąpiel to nie lada frajda dla szynszyli, biorąc „kąpiel” są bardzo aktywne i wykonują masę ruchów i ćwiczeń. Polega to do podskokach, fikołkach i obrotach.

Proszek do kąpieli można nabyć w każdym sklepie zoologicznym, jest to tzw. pył dla szynszyli. Można również wykorzystać drobny piasek kwarcowy, albo zwykły piasek (dobrze oczyszczony, przesiany i wyparzony) z dodatkiem pudru dla dzieci. Zaleca się wymianę piasku raz w miesiącu oraz w miarę możliwości przesiewać przez sitko, aby usunąć pozostające w nim zanieczyszczenia. Kąpiel trwa około 15 minut (można pozostawić zwierzę nawet do 1 godz.), z reguły zwierzę samo daje nam znać, że zakończyło zabieg pielęgnacyjny. Czynności powinno wykonywać co najmniej trzy razy w tygodniu,choć można kapać szynszyle każdy dzień. Niekiedy klatki wyposażone są w pojemniki do kąpieli i nasz gryzoń sam może korzystać z niego, kiedy tylko chce. Zaleca się jednak osobne pojemniki, gdyż podczas kąpieli piasek często się rozsypuje. Proponuje wykorzystać do tego duży, wysoki i szeroki słoik bądź niepotrzebne akwarium z przykryciem. Sklepy zoologiczne oferują specjalne pudełka z zamknięciem.

Taka pielęgnacja zapewni szynszylowi doskonały wygląd, będzie miał piękne i mięciutkie futerko, pozwoli zachować czystość i pozbawi nieprzyjemnych zapachów.

Do pozostałych czynności należeć będzie dbanie o czystość w klatce i w jej obrębie. Na pewno przyczyni się to zapobiegnięciu złapania przez szynszyla różnego rodzaju chorób.