Poidełko – dobór i higiena

Każda szynszyla musi mieć, wbrew zapewnieniom niewykwalifikowanych sprzedawców, stały dostęp do wody. Wody jednak nie można podać w miseczce, ponieważ nasze nierozgarnięte maluchy szybko ją przewrócą. Trzeba więc zaopatrzyć się w sklepie zoologicznym w poidełko. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę rodzaj lokum naszych milusińskich, ich ilość oraz zapotrzebowanie na wodę.

Zakup poidełka

Przy zakupie trzeba kierować się liczbą szynszyli. Zwierzaki piją całkiem sporo (szczególnie latem) oraz często wylewają wodę. Im większa gromadka naszych gryzoni, tym większa musi być „butelka”. Dla większej liczby szynszyli odpowiednie powinno być 150 – 250 mililitrowe poidełko, a dla singla lub parki 75 lub 100 ml w zupełności wystarczy.

Dla szynszyli mieszkających w klatce, czyli zalecanym dla nich lokum muszą mieć odpowiedni typ poidełka. Nie może być to poidełko szklane z przyssawką, ponieważ ciężko przymocować je do prętów, a jak już się uda, poidełko jest w środku klatki i zwierzaki próbują je gryźć i demolować, czym narażają się na przykrości (gumowe i szklane elementy nie są bezpieczne dla ich żołądków). Poidełko musi być plastikowe z metalową rurką, która będzie jedynym elementem umieszczonym wewnątrz klatki.

Higiena

Po zakupie – jeżeli pomyślnie przebrnęliśmy przez zakupy pozostaje nam zadbanie o higienę poidełka i wody dla naszych milusińskich. Codziennie należy myć poidełko – wypłukać dokładnie plastikową część i za pomocą patyczka do uszu wyczyścić wewnątrz metalową rurkę. Po wytarciu papierowym ręcznikiem lub wysuszeniu należy nalać do środka przegotowanej, ewentualnie mineralnej wody.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *