Odpowiedni wybór klatki dla szynszyla

Szynszyle należą do zwierząt nadpobudliwych i aktywnych. Uwielbiają ruch i podskoki. Prowadzą tez nocny tryb życia. Często potrafią przespać połowę dnia, za to w nocy hałasują, skaczą i „pracują”. Należy zapewnić im w miarę dużą klatkę, z różnego rodzaju półeczkami (można samemu zamontować np. kawałeczki drewna) wyścielona trocinami i sianem. Pozwala to na utrzymanie czystości, mocz się szybko wchłania. Dlatego warto pilnować aby ściółka była często zmieniana. Trzeba zwrócić również uwagę na odstępy pomiędzy drutami klatki, nie mogą one być zbyt duże, gdyż zwierzę może się wydostać. Jak przystało na gryzonie potrzebują ścierać swoje zęby, doskonale sprawdzają się kawałki drewna, skorupy po orzechach czy kokosach. Należy pamiętać aby półki nie były plastikowe, ani tez malowane – może to zaszkodzić naszym ulubieńcom. Oprócz skakania i siedzenia na nich na pewno spróbują je pogryźć. Dobrze jest też pozwolić szynszylowi pobiegać na dużej przestrzeni np.  w pokoju. Musimy jednak pamiętać, że szynszyle są bardzo szybkie i mogą nam uciec.

Dlatego podczas zabawy należy zamknąć okna i bacznie obserwować zwierzę, należy zabezpieczyć kable i gniazda, gdyż szynszyl z pewnością spróbuje ich ząbkami.

Pozostaje jeszcze kwestia zlokalizowania klatki w naszym mieszkaniu. Ze względu na nocny tryb życia szynszyli, należy ustawić ją w takim miejscu by hałasy nie przeszkadzały nam. Jednak trzeba pamiętać o tym, by było to miejsce spokojne również dla szynszyla. W dzień nie może być narażony na bezpośrednie słońce,przeciągi oraz zbyt duży hałas. Miejsce nie może być przypadkowe, ustawienie klatki powinno być przemyślane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *