Codziennie podawaj świeżą wodę szynszylowi. Co jakiś czas sprawdzaj, czy poidełko działa prawidłowo.
Codziennie podawaj świeży pokarm. Starego pokarmu nie zostawiaj w klatce. Nigdy nie podawaj przeterminowanego pokrmu lub takiego, który wydaje się być spleśniały lub nieświeży. Owoce, zarówno świeże jak i suszone należy podawać z umiarem (nie więcej niż raz tygodniowo)
Co 2-3 dni szynszyl powinna mieć okazję, by wykąpać się w piasku. Piasek musi być czysty i przechowany w odpowiednim miejscu.
Rano i w południe musi mieć ciszę i spokój. W tym czasie śpi i nie należy go niczym niepokoić (głośna muzyka, nieznane głosy, dziwne zapachy itd.)
Przynajmniej raz dziennie powinen mieć zapewniony wybieg. Wtedy należy usuwać z jego otoczenia wszystko, co może dla niego stanowić jakiekolwiek zagrożenie: trujące rośliny, jedzenie (np. słodycze), ostre przedmioty, ciężkie rzeczy które mogą na niego spaść, kable (szczególnie podłączone!), itp.
Staraj się poświęcać zwierzakowi jak najwięcej czasu. Często podchodź, mów do niej lub drap za uszkiem jeśli to lubi.
Nigdy nie chwytaj za ogon lub za jakąkolwiek inną kończynę. Szynszyla nie trzyma się mocno, kurczowo i długo, nie można go przyciskać za bardzo, zawsze bierzemy go delikatnie, by miał swobodę ruchu (tzn. żeby nam się nie wyrwał, ale żeby też nie był unieruchomiona). Należy unikać długiego trzymania.
Stale obserwuj swojego zwierzaka. Kiedy zauważysz coś niepokojącego w jego zachowaniu/wyglądzie/funkcjonowaniu, należy niezwłocznie udać się do weterynarza znającego się na szynszylach.
Jeśli Twój zwierzak jest w ciąży, absolutnie nie chwytaj jej za brzuch! W okresie zbliżającego się porodu nie zmieniaj nagle jej otoczenia ani też nie stresuj. W czasie porodu oddzielamy samca na 10 dni do innej klatki. Małe szynszyle rozdzielamy z matką nie wcześniej niż w wieku 3 miesięcy.
Pamiętaj, że szynszyla to zwierzę a nie zabawka. Zanim kupisz szynszylę, dokładnie przemyśl tą decyzję i zapoznaj się z jej wymaganiami.